Kolm ema ehitavad puuetega lastele kolmekümnemiljonilist küla

Kolm Harjumaa naist, puudega lapse ema on otsustanud rajada Maidla küla keskele kuni kolmekümnele erivajadusega noorele Haraka kodu ehk väikeküla. Haraka küla loomine sõltub nii projekti vedajaist, annetajaist kui ka Maidla rahva tolerantsist, kirjutab Eesti Päevaleht. Praegu õpivad Pille Maasiku, Kaire Kindeli ja Margit Saluste lapsed Ääsmäe asulas Salu koolis. Salu kool annab põhihariduse raske ja sügava vaimupuudega ning liitpuudega lastele.

Salu kooli laste lähitulevik on aga tume, sest pärast kahekümnendat sünnipäeva on erivajadustega noorel vaid kaks võimalust – kas pöörduda koju tagasi või minna hooldekodusse. Koju tagasipöördumine tähendab, et üks vanematest peaks end lapse hooldamiseks töölt lahti võtma. Hooldekodu tähendaks aga koolis niigi suure vaevaga õpitu ununemist.

Üks lahendus on pakkuda puuetega noortele elamist spetsiaalselt nende võimaluste ja vajaduste järgi ehitatud külas, umbes samasuguses nagu Lõuna-Eesti Maarja küla. “Teeme ära,” otsustasid emad ühel päeval kahe aasta eest. Uurisid asja, suhtlesid Saue vallaga, leidsid koha Maidla külas, moodustasid sihtasutuse nimega Haraka Kodu.
Miks just Haraka? Nimi sündis nii, et istusid kolm ema koos ja arutasid, mis külale nimeks panna. Nende erihooldust vajavate laste nimed on Hans, Rando ja Katarina. Korraga pandi tähele, et kolme nime esitähtedest kokku tulebki Haraka.
Mida enam emad Haraka nimele mõtlesid, seda enam see meeldima hakkas. “Harakas pole sugugi mustvalge, nagu kaugelt vaadates paistab. Tegelikult on ta mustana näivad suled hoopis sinakat ja rohekat tooni. Ning sama on puudega lastega, pole nad sugugi nii mustvalged, kui kaugelt vaadates paistab,” selgitas Pille Maasik.
Haraka küla asutamine pole naistele sugugi esimene ühisettevõtmine. Aastal 2003 ajasid nad kolme kuuga korda Salu kooli asutamisdokumendid.

Puudega last peljatakse

Salu kooli sünni järel käis Ääsmäe rahvas endise lasteaia akende taga piilumas, millised need puuetega lapsed siis on. Kas ka ohtlikud? Koolirahvas tegi seepeale uksed valla ja kutsus uudistajad sisse, et vaadaku oma silmaga. Lapsed nagu lapsed ikka, ainult veidi teistmoodi. Harjuti.
Kui Maidla külas korraldati Haraka kodu projekti tutvustamiseks koosolek, oli kohal veerandsada huvilist.
Loomulikult jätkub veel ka kõhklusi, kuid kokkutulnute enamus ehk siis kuusteist Maidla elanikku ütlesid Haraka kodule “jah”.
Praegu käib nobe projektide kirjutamine, küll Norrasse, küll mujale. Oodatakse ka Eesti sponsorite abi. “Loodame 2007. aasta lõpul ehitust alustada,” kostavad emad, usk ja lootus silmades. Pole vist vaja lisadagi, et kogu hiigeltöö Haraka kodu rajamiseks teevad nad tasuta, toetudes vaid oma laste tänulikule silmavaatele ning abikaasade mõistmisele.

Haraka kodust on kasu ka külarahvale

Külarahvale tööd
ja kontserte
•• Haraka kodu rajatakse Harjumaale Maidla külla, selle tulevasteks elanikeks on kolmkümmend puudega noort, enamik neist praeguse Salu kooli õppurid.
•• Haraka kodus saavad noored tegelda savi- ja puutööga ning aiandusega. Nad saavad taastusravi, saalis on võimalik pakkuda üritusi ja kontserte ka Maidla küla rahvale.
•• Haraka küla asutajate hinnangul saab projektist kasu ligi 300 inimest, sest hariduse saanud puuetega noorte oskused ei lähe kaduma, nende vanemad aga saavad jätkata tööl käimist, Maidla elanikele annab küla tööd.
•• Projekti esialgne hind on 30 miljonit krooni.
•• Täpsem info: www.salukool.ee, 608 8618
•• Sihtasutuse Haraka Kodu arveldusarve number on 221030431813.

Allikas: Eesti Päevaleht 10. aprill 2006